środa, 6 lipca 2016

DIY: Tiulowe pompony, czyli jak zrobić pompony z tiulu?

Na pewno mało kogo zaskoczy dzisiejszy post, ale być może są jeszcze osoby, którym się on przyda. Już od jakiegoś czasu chodziły za mną tiulowe pompony, są bardzo fajną ozdobą każdego pokoju, choć to oczywiście kwestia gustu. Wertując internet oraz sięgając rady innych osób, wybrałam sposób, który według mnie pozwala na zrobienie pomponów dość dobrej jakości. Może nie jest to sposób najłatwiejszy z możliwych, ale nie jest też trudny. Do zrobienia pomponów potrzebowałam: rolek tiulu (ja zamówiłam na allegro o długości 9,0 m, szerokości 15 cm, jest szeroka gama kolorów, aż trudno się zdecydować :)), nożyczki, cyrkiel, ołówek, linijkę, tasiemkę, kawałek tekturki.

DIY: Tiulowe pompony - akcesoria potrzebne do zrobienia pomponów
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że najlepiej jest wybrać dość sztywną tekturkę, która przy nawijaniu tiulu nie będzie się falować. Z tekturki wycinamy koło o takiej średnicy jakiej chcemy, żeby były nasze pompony. Ja robiłam pompony o średnicy 15 cm i taki przykład pokazałam poniżej, chociaż mam jeszcze w planach zrobić o średnicy 10 cm i 20 cm.  Z tekturki wycinamy koło o średnicy 15 cm oraz mniejsze w środku o średnicy 4 cm (oczywiście koło w środku podlega zmniejszaniu/zwiększaniu zależnie od wielkości pompona) tak jak pokazano na zdjęciach poniżej. Tekturkę zginamy na pół.

DIY: Tiulowe pompony - etap 1

DIY: Tiulowe pompony - etap 2
Następnie robimy małe nacięcia, mniej więcej na długość ok 1,5 cm. W miejscach nacięć wkładamy tasiemkę, która umożliwi nam związanie naszego pompona. Zdecydowanie nie polecam używać do tego kawałka tiulu, który dość łatwo ulega przerwaniu.

DIY: Tiulowe pompony - etap 3

Następnie zaczynamy najważniejszy etap naszej przygody z pomponami, a mianowicie nawijanie tiulu. Ja starałam robić się to dość dokładnie, uważając na to, żeby tiul nie był zbyt mocno skręcony. I teraz odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie, ile rolek tiulu zużyć na jednego pompona? Z  własnych obserwacji stwierdzam iż:
- na pompona o średnicy 10 cm należy zużyć 1 rolkę tiulu,
- na pompona o średnicy 15 cm należy zużyć 2 rolki tiulu,
- na pompona o średnicy 20 cm należy zużyć min. 3 rolki tiuli,

DIY: Tiulowe pompony - etap 4
 Poniżej zdjęcie pokazujące dwie rolki tiulu nawinięte na przygotowane przez nas koło:

DIY: Tiulowe pompony - etap 5
Najtrudniejszy dla mnie etap to część kiedy trzeba przeciąć tiul, a to z racji tego, że musimy być wyposażeni w dość ostre nożyczki. Zaczynamy od zawiązania tasiemki i zaczynamy przecinanie tiulu wzdłuż półkola. W internecie jest kilka filmików pokazujących tę czynność, dlatego zachęcam do obejrzenia jeżeli moje tłumaczenie nie jest wystarczające. Pompon jest prawie gotowy, czasami istnieje potrzeba mocniejszego związania pompona tasiemką, dlatego jeżeli mamy jeszcze taką możliwość najlepiej rozwiązać tasiemkę i związać mocniej na nowo. Często pompon może nie mieć idealnego koła, dlatego musimy pomóc sobie nożyczkami, przycinając jak żywopłot :).

Co tu dużo mówić, jeżeli ktoś dotarł do końca jest teraz właścicielem tiulowego pompona :). Moje pompony prezentują się tak:

DIY: Tiulowe pompony
Mam pewien pomysł jak je wykorzystać, ale do tego potrzebuje jeszcze kilku sztuk, także zabieram się do roboty, by w niedługim czasie pokazać efekty.
Tymczasowe zastosowanie:

DIY: Tiulowe pompony - tymczasowe zastosowanie :)

Pozdrawiam
Aginezy

8 komentarzy:

 1. Super te Twoje pompony, mają piękne kolory:-) Patrząc na sposób w jaki je przygotowałaś przypomniało mi się moje dzieciństwo, kiedy razem z mamą i siostrą robiłyśmy takie pompony, tylko że zamiast tiulu była włóczka:-))) Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest moja pierwsza przygoda z pomponami, a z dzieciństwa pamiętam tylko tyle, że zawsze wydawały mi się kosmicznie trudne do zrobienia :D.

   Usuń
 2. Dzięki za to DIY. Ja byłam jedną z tych osób, które jeszcze nie wiedziały jak je zrobić, a teraz już wiem!! W życiu bym nie wpadła, że te pompony są tak łatwe w wykonaniu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładnie i starannie wykonane :)
  A do przecinania tiulu polecam ostry nożyk do tapet :):) jak dla mnie sprawdza się dużo lepiej niż nożyczki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Twoje pompony wyglądają cudnie! Mają śliczne kolorki!Ciekawa jestem,jak je wykorzystasz? Dziękuję za wizytę u mnie. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Made easy to do it. For me, I like this idea very much. For anyone who likes to do this, read it. บาคาร่า

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...